Nena Fan Page for Polish Fans
Blog > Komentarze do wpisu
Nena & Dave Stewart – unikalny muzyczny team

(artykuł z Billboard.com)

Dave Stewart jest przyzwyczajony do dużych projektów, pracując samodzielnie lub z dobrze znanymi przyjaciółmi, takimi jak zmarły Tom Petty, Stevie Nicks, Mick Jagger czy członkowie Beatlesów. "Kończymy pisanie lub nagrywanie piosenek i zmienia się to w ścieżkę dźwiękową do albumu lub filmu", mówi Stewart. Zdecydowanie nie jest on typem pracującym dla ”jednego strzału”.

Ale teraz przeszedł tę drogę z "Be My Rebel" - utworem, który napisał i nagrał z niemiecką piosenkarką Gabriele Susanne Kerner - znaną jako Nena z "99 Luftballons”.

hg

Nena nazywa tę współpracę "jedną z największych atrakcji mojego dotychczasowego życia jako muzyk", a piosenka pochodzi z zupełnie przypadkowych okoliczności. W zeszłym roku artystka koncertowała w Ameryce Północnej, a znajomi z kręgów biznesowych polecali Stewartowi, by spotkał się z Neną, gdy była w Los Angeles, by pisać piosenki.

"Nena i Dave są genialnymi artystami i autorami piosenek" - mówi Thomas Scherer, wiceprezes, Frontline Publishing, US & International for BMG, który łączył ich obu. "Tworzą sztukę z wewnętrznego źródła autentyczności i wewnętrznej przestrzeni miłości i ciszy . To jest piękne, miejsce, w którym oni naprawdę są ... to było naprawdę mądre, aby ich połączyć."

Nena pojawiła się u jego drzwi, ogłaszając: "Tłumy są tutaj!" - z towarzystwem na holowaniu. "Pojawiła się u mojej bramy z, jak sądzę, całą jej rodziną - synami, córkami, mężem, z dziewięcioma osobami" - wspomina ze śmiechem Stewart. "Chcieliśmy siedzieć i rozmawiać, a przy okazji tworzyć muzykę, więc to było interesujące." Stewart miał też tylko szczątkową ilość instrumentów i sprzętu do nagrywania, ponieważ był w trakcie przenoszenia swojego studia do nowej lokalizacji. "Zasugerowałem w pewnym momencie, że być może reszta gangu może zechcieć pójść na kawę na końcu ulicy lub coś podobnego, ponieważ jest dość ciężko, gdy wszyscy są tam, aby przeprowadzić eksperyment lub porozmawiać osobiście" - mówi Stewart.

Gdy jednak rodzina odjechała, on i Nena dość szybko znaleźli drogę do "Be My Rebel". "Dave miał naprawdę fajny gitarowy riff" - mówi. "Natychmiast po prostu przyszły do mnie słowa "Be My Rebel". Cztery godziny później piosenka była tak dobra, jak gotowa." Stewart włączył także niektóre smaczki z niemieckiej muzyki elektronicznej, na które on i Annie Lennox mieli wpływ w Eurythmics. "Powiedziałem: "Posłuchaj, myślę, że jest świetny moment, w którym możemy przypomnieć ludziom o elektronicznym, głębokim dźwięku i przypomnieć ludziom o sobie i o tym, że zawsze byliśmy buntownikami "- mówi Stewart. "Więc wymyśliłem ten rodzaj elektronicznego riffu i połączyłem go w piosenkę i zaczęła śpiewać, a ja dodałem gitarę elektryczną, zniekształconą." W ciągu kilku minut powiedzieliśmy: "Och, to jest na prawdę dobre...'"

Stało się to również sprawą rodzinną - po tym jak reszta grupy Neny powróciła z "miłej małej kawiarni za rogiem". "To było tak: "Och, wspaniale, możecie pójść do łazienki i śpiewać "Bądź moim buntownikiem!" - mówi Stewart. "Więc zaczęliśmy się dobrze bawić i śpiewali w łazience, intonując, i było naprawdę fajnie."

Później Nena udoskonaliła tekst piosenki z kohortą w Niemczech, wyjaśniając, że "Be My Rebel" to "zadzwoń do twojej własnej dzikości": „Rzecz w tym, by odkryć tę dzikość, która jest w nas i że często o niej zapominamy, ponieważ popycha nas do przekroczenia naszych własnych stref komfortu i wymaga odwagi, by próbować nowych rzeczy." Stewart następnie poleciał do Niemiec, aby nakręcić teledysk do utworu, a także wystąpić na jubileuszowym koncercie Neny.

"Be My Rebel" jest obecnie jedyną rzeczą, którą zrobili Nena i Stewart, ale oboje postrzegają to jako pierwszy krok w kierunku większej współpracy. "Całkowicie widzę, że znów się spotykamy i razem tworzymy nową muzykę", mówi Nena, podczas gdy Stewart dodaje: "Myślę, że tak, tak, to byłaby dobra zabawa. Kiedy jesteśmy razem, nie możemy przestać się śmiać, bardzo dobrze nam razem. "

Oczywiście będą musieli dopasować wszystko do zazwyczaj napiętego harmonogramu Stewarta. Niedawno wyprodukował EP dla brytyjskiego zespołu Social Room i pracuje nad projektem, który oferuje "ośmiogodzinną wartość muzyki do obrazów". Stewart ma również parę programów telewizyjnych - Songland for NBC, który koncentruje się na nowych autorach piosenek, oraz One Song z Pulse Films i BMG, które oferują dogłębne egzaminy klasycznych piosenek. "Przypuszczam, że wszystko, co robię, ma po prostu związek z piosenkami" - mówi.

Gary Graff, Billboard.com

sobota, 24 marca 2018, nenaland

Polecane wpisy

  • „NENA - Nichts versäumt”

    Wielki show z okazji 40-lecia kariery Niemieckiej Pop Królowej! Czekaliśmy na ten wieczór z niecierpliwością i drżeniem serca: siódmego października o godz. 20.

  • Nena - Nichts Versäumt

    Niemiecka Pop-Ikona Nena świętuje 40-lecie kariery. W planach jest wielkie, jubileuszowe tournee, które odbędzie się wiosną i latem przyszłego roku w Niemczech,

  • Telewizyjna gala w Mehr! Theater: 40-lecie pop-legendy Neny!!!

    Nasza Nena świętuje tego roku 40-lecie kariery! Stacja ZDF ma na tę okazję tajny plan: uczci jubileusz niemieckiej Pop-Królowej gigantycznym telewizyjnym show,